Biografia Agnieszka Kotulanka

Agnieszka Kotulanka, aktorka teatralna i filmowa. Doskonale czuła się także w swojej muzycznej wersji, dlatego też brała udział w przeglądach piosenki aktorskiej. Prywatnie ceniła spokój i brak rozgłosu. Nieszczęśliwe sploty wydarzeń w życiu osobistym spowodowały, że nie była odporna na stres, starała się walczyć, a kiedy wychodziła już na prostą jej życie zakończyło się niespodziewanie.
Dorastała nad Zalewem Zegrzyńskim. Jej ojciec był podpułkownikiem Wojska Polskiego. Uczęszczała do szkoły muzycznej o profilu wokalnym, stąd jej późniejsze zamiłowanie również do piosenki aktorskiej. O szkole teatralnej zaczęła myśleć już w liceum. Ukończyła je w 1980r. na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jednak dopiero rok później zrobiła dyplom. Mimo wszystko, tuż po ukończeniu studiów, rozpoczęła pracę zawodową, pojawiając się w epizodach w serialu "Dom" Jana Łomnickiego. Muzyka nadal jej towarzyszyła, nawet w późniejszych latach kariery, co było widoczne w 1986r. gdy wystąpiła na 23 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, podczas koncertu piosenki kabaretowej i aktorskiej. W 1989r. wyjechała do Kanady, gdzie spędziła dwa lata. Zdecydowała się jednak powrócić do kraju, a w tej decyzji pomogły jej pozytywne recenzje po jej występie na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej organizowanym od 1976r. we Wrocławiu

Największe role filmowe/teatralne - Agnieszka KotulankaNiekwestionowany debiut w Teatrze Telewizji w 1980r. w roli Letty, w inscenizacji dramaty Śmierć Komiwojażera w reżyserii K. Karabasza. Role filmowe i serialowe, których była odtwórczynią zapadały widzom w pamięć na długo, m.in. była to rola w filmie "Niezawodny system", "Rośliny trujące", "Nadzór i Wielki Wóz". Jednak najbardziej rozpoznawalna stała się dzięki roli Krystyny Lubicz w seriali "klan", w którą wcielała się od 1997 aż do 2013r. kiedy to problemy alkoholowe stanęły jej na drodze w kontynuacji pracy.

Cytaty:

  • "Kiedyś rodzice kupili mi gitarę i zapisali mnie do ogniska muzycznego. Szybko wymyśliłam, że gitara może zastąpić sanki. Siadałam na pudle rezonansowym i zjeżdżałam z górki." - opowiedziała w wywiadzie dla Twojego Stylu
  • "Zawsze najlepiej działała na mnie metoda kija i marchewki” - wyznała dla Zwierciadła

Ciekawostki o Agnieszce Kotulance:

    Uwielbiała zwykłe, normalne życie. Bez rozgłosu i medialnego szumu. Lubiła aktywność fizyczną i spacery z psami. Po wieloletnim wynajmowaniu, cieszył ją zakup własnego mieszkania.


źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Agnieszka_Kotulanka
https://viva.pl/ludzie/newsy/zycie-agnieszki-kotulanki-rodzina-alkoholizm-i-zwiazki-111939-r1/
http://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=117628