Biografia Anita SokołowskaW 1999r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Już w trakcie studiów otrzymała propozycję roli Klary w Ślubach Panieńskich reżyserowanych przez Jana Machulskiego. U boku Jana Machulskiego miała jeszcze okazję zagrać Kordelię w Królu Lirze. w 2012 roku wraz z Bartkiem Frąckowiakiem stworzyła monodram "Komornicka. Biografia pozorna" on w roli reżysera, ona w niezwykłej kreacji aktorskiej. Monodram przyniósł jej wyróżnienie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także była nominowana do nagrody Aleksandra Zelwerowicza, do której zgłosił ją miesięcznik "Teatr".

Największe role filmowe / teatralne:Rola Klary w "Ślubach Panieńskich" (reż. Jan Machulski) oraz Kordelia "Król Lir" to dwie role, którymi zapoczątkowała swoją sceniczną karierę. Monodram "Komornicka. Biografia pozorna" w 2012r. wywołał lawinę pozytywnych opinii, co na początku kariery było zapewne ogromnym zastrzykiem motywacji. Z telewizji kojarzona jest głownie z rolami serialowymi, np. "Na dobre i na złe", gdzie wciela się w postać dr. Leny Starskiej, byłej żony dr. Latoszka. Inny, równie popularny serial to "Przyjaciółki", gdzie Anita odgrywa rolę Zuzy Markiewicz.

Cytaty:

  • "Praca w teatrze nadaje sens uprawiania tego zawodu." - wyznaje w rozmowie z Moniką Sobień dla Anywhere.pl
  • "Lubię płynąć pod prąd, nie boję się mieć własnego zdania." - podkreśla w wywiadzie z Justyną Kumanowską, Claudia

Ciekawostki o Anicie Sokołowskiej:

  • "Rozejrzyj się. Może go znasz?", kampania społeczna Muzeum Powstania Warszawskiego; 2013 r.
  • Teatr zaangażowany społecznie, to dla Anity ważne źródło uświadomienia widzów, ale też dochodzenia sprawiedliwości. Jednym z przykładów jest spektakl Modern Slavery (reż. B. Frąckowiak) wystawiany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie


źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anita_Soko%C5%82owska
https://www.filmweb.pl/person/Anita+Soko%C5%82owska-164932
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1128768
https://www.anywhere.pl/2896/anita-sokolowska-jestem-szczesciara/#/?playlistId=0&videoId=0
https://www.kobieta.pl/artykul/pozory-myla-anita-sokolowska