Biografia / Życiorys Katarzyna Wranke


Katarzyna Wranke uczęszczała do II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu. Przez cztery lata związana była również z miejscowym Teatrem Wizji i Ruchu, który zapewne utrwalił w niej pasję do sztuki. Podjęła więc naukę na uczelni wyższej w Warszawie, Wydział Historii Sztuki. Nie skończyła jednak tego kierunku. Natomiast w 2002r. ukończyła studia w Państwowej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Aktorskim, który zapewne z jakiś względów, był nieco bliższy jej sercu. Jeszcze w trakcie studiów otrzymała szansę na zastąpienie Jana Peszka i zadebiutowanie w roli reżysera. Efekt jej pracy to "Drzewo Tropików". Spektakl ten był później wystawiany na scenie Teatru 38 w Krakowie, tak więc podjęte przez p. Katarzynę wyzwanie, zostało zauważone, co przyniosło jej dużo satysfakcji, pomimo ogromu pracy, jaki wraz ze swoim zespołem musiała wykonać. Kolejnym reżyserskim zadaniem pani Katarzyny, był w 2013r. autorski monodram "Uwodziciel", został on wystawiony na deskach Teatru Nowego w Warszawie.

Największe role filmowe/teatralne - Katarzyna WrankeNajbardziej rozpoznawalna stała się po zagraniu w obu częściach "Kobiety Mafii" (reż. Patryk Vega), gdzie wcieliła się w rolę Anny Ostrowskiej. Podobnie także rola Doktor Magdy film "Botoks" (reż. Patryk Vega) pozwoliła jej na utrzymanie się wśród najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiego showbiznesu. Do ról teatralnych, które przyniosły p. Katarzynie najwięcej zaszczytów można zaliczyć udział w spektaklu "Damy i Huzary" w reżyserii K. Kutza (2001r.) czy też "Makbet" w reżyserii A. Wajdy (2004r.). Oba spektakle wystawione były na deskach Starego Teatru w Krakowie. Jednak to rolą w T.E.O.R.E.M.A.T. reż. G. Jerzyna w Teatrze Rozmaitości (2009r.) zwróciła uwagę widzów. Odetta, bohaterka spektaklu, w wykonaniu p. Katarzyny była niezwykle rzeczywista i to zachwyciło publiczność.

Cytaty:

 • "Każdy z nas prowadzi w swojej głowie monolog i jeśli odważy się tam zajrzeć, to mogą powstać ciekawe próby pisarskie." - Katarzyna Wranke w rozmowie z Izabelą Szymańską, 15 października 2013, ( wywiad opublikowany w Gazecie Wyborczej).
 • " Mężczyzna jest kimś, kto chroni, kobieta tworzy back-up." - (również ta sama rozmowa)

Ciekawostki o Katarzynie Wranke:

  Dwukrotnie nominowana do nagrody Złoty Szczeniak, wręczanej przez FAF (Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa):
  • W Spirali 2015r. - za najlepszą kobiecą rolę pierwszoplanową
  • Ach śpij Kochanie 2017r. - za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową

  Dwukrotnie zamężna. Jej obecny mąż to Piotr Stramowski, który również jest aktorem, małżeństwo niedawno doczekało się potomka.

  2016r Wraz z firmą MAKO zaprojektowała własną, limitowaną linię torebek damskich

Wywiad z Katarzyną Wranke