Kariera teatralna:


Teatr Kamienica

Biografia Marcel SabatUrodził się i wychowywał w Kielcach. Już od najmłodszych lat zauważalne były u niego pokłady poczucia humoru i zdolność rozśmieszania ludzi. W szkole średniej był bardzo aktywny fizycznie. Rozpoczął wyczynową jazdę na rolkach, którą przerwała mu dość poważna kontuzja, gdyż złamał rękę, której leczenie wiązało się z założeniem szwów. W tym czasie jego uwaga została skierowana na działania teatralne. w latach 2006 - 2007 udzielał się w teatrze Pegaz, przynależącym do Kieleckiego Ośrodka Kultury. To właśnie ta aktywność skłoniła go do podjęcia próby rozpoczęcia nauki w szkole aktorskiej. Kiedy jednak za pierwszym razem nie udało się pomyślnie zdać egzaminów, przez rok związany był z Kieleckim Teatrem Tańca, a następnie podjął naukę w studium teatralnym Lart StudiO. Do szkoły aktorskiej dostał się w kolejnym roku naborów. W 2014r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi, dzięki fenomenalnemu wystąpieniu w przedstawieniu Shopping & Fucking. Spektakl w reżyserii G. Wiśniewskiego był dość kontrowersyjny, a Marcel Sabat odegrał w nim rolę Marka.

Największe role filmowe / teatralne:

W Teatrze Kamienica można było go zobaczyć w 2013r. w roli Detlefa w "My, dzieci z dworca Zoo" oraz w 2014r. w komedii "Miłość i polityka", gdzie wcielał się w rolę asystenta ministra.

Jednak na dużym ekranie Marcel Sabat zaistniał w 2014r. dzięki angażowi do filmu "Kamienie na szaniec", w którym odegrał rolę "Zośki" czyli Tadeusza Zawadzkiego, członka Szarych Szeregów i harcmistrza. Następnie przyszła kolej na udział w innym głośnym filmie p.t. "Kamerdyner" z 2018r. Film w reżyserii Filipa Bajona utrzymany w stylu dramatu historycznego. Marcel Sabat wcielił się w nim w rolę nazisty Kurta von Kraussa.

Widzom najbardziej jest znany z roli w popularnym serialu "M jak Miłość", gdzie wcielił się w rolę Darka, byłego chłopaka Natalii. Obecnie występuje także w serialach m.in. "Odwróceni. Ojcowie i córki" czy "Ślad" serial kryminalny, gdzie wciela się w rolę "Cichego", technika kryminalnego, który usprawnia działania całego wydziału.

Cytaty:

  • " (...) to mnie inspiruje, ekscytuje, czasami też rozczarowuje, cały czas jest jakiś konflikt w środku (...)" - o pracy aktora i wcielaniu się w różne role. W rozmowie z Małgorzatą Pawlak, Plaster łódzki
  • "Oczywiście im więcej jest trudności w tym zawodzie, przy pracy nad spektaklem czy filmem, tym lepiej, bo więcej zadaję sobie wtedy pytań. Im więcej tych pytań powstanie, tym postać, którą tworzę, będzie miała szerszy zakres." - wspomina również w rozmowie z Małgorzatą Pawlak, Plaster łódzki

Ciekawostki o Marcelu Sabat:

  • właściciel marki odzieżowej Marcel Sabat Clothes - jak sam mówi oferuje "odzież sportową z nutą nonszalancji"
  • w 2017r. brał udział w programie "twoja twarz brzmi znajomo" gdzie wygraną z drugiego odcinka przekazał na jednego z podopiecznych Fundacji "Zdążyć z pomocą"
  • w 2018r. nagrał singiel "Zapomniany", jest to jego debiut muzyczny


Źródła:


https://www.filmweb.pl/person/Marcel+Sabat-1620495
https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcel_Sabat
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1172647
http://msabat.com/
https://plasterlodzki.pl/teatr/aktualnoci-teatralne/za-scen-marcel-sabat-wywiad/