Biografia Marta Żmuda TrzebiatowskaMarta Żmuda Trzebiatowska urodziła się w województwie pomorskim. Pierwsze lata nauki odbywała w Przechlewie, niewielkiej turystycznej wsi. Naukę w szkole średniej podjęła w Człuchowie, gdzie uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego im. S. Czarnieckiego. Podejmując naukę na profilu matematyczno - fizycznym, jednocześnie z zainteresowaniem uczęszczała na miejskie kółko teatralne, które organizowało zajęcia w miejscowym Ośrodku Kultury. To zapewne tam przekonała się, że aktorstwo może być jej sposobem na życie. Idąc więc za głosem serca z sukcesem ukończyła w 2007r. Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Dyplom, który zdobyła otworzył jej nowe możliwości, które z konsekwencją wykorzystała.

Największe role filmowe / teatralne:Zadebiutowała dzięki roli w serialu "Dom niespokojnej starości" gdzie w 2005r. wcieliła się w rolę Belli, serial trafił jednak do telewizji blisko pięć lat później. Ma na swoim koncie kilka ról drugoplanowych w serialach takich jak "Magda M.", "Dwie strony medalu" czy "Twarzą w twarz", gdzie grając u boku Pawła Małaszyńskiego, rola przyniosła jej całkiem sporą rozpoznawalność.

Pierwszoplanowa rola Ani, spokojnej i romantycznej miłośniczki kwiatów w filmie "Nie kłam kochanie" przyniosła jej ogólnopolską popularność, a duet stworzony z jej filmowym partnerem Piotrem Adamczykiem pokochali widzowie od samego początku. Po tym sukcesie przyszły kolejne, ciekawe, filmowe propozycje. W 2010r. Marta Żmuda Trzebiatowska otrzymała propozycję wcielenia się w postać Basi, upartej policjantki w filmie "Ciacho", która w wyniku rożnych splotów wydarzeń musi liczyć na pomoc swoich dość specyficznych braci. Następnie w "Och, Karol 2" (2011r.) odegrała rolę Paulinki, nieco infantylnej, niepoważnej, młodej dziewczyny, która zakochała się w kobieciarzu Karolu - w tej roli ponownie Piotr Adamczyk.

Produkcje teatralne, które znalazły się na koncie aktorki to m.in. rola Małgorzaty w spektaklu "Berek, czyli upiór w moherze"(2008r.), Sally w spektaklu "Kiedy Harry poznał Sally" (2010r.) oraz w jednym z niedawnych spektakli w 2016r jako Jane w "Kłamstewkach" w reż. Pawła Wawrzeckiego.

Cytaty:

  • "W przypadku bliskich ważne jest, aby poświęcać im czas, liczy się obecność, dlatego czasem trzeba zwolnić tempo" - wyznała w wywiadzie dla magazynu Show

Ciekawostki o Marcie Żmudzie Trzebiatowskiej:

  • prywatnie od 2015r. jest żoną Kamila Kuli - również aktora. Małżeństwo doczekało się również potomka - Bruna (ur. 2017r.)
  • w roku 2012r. została ambasadorką Kampanii Ładnego Pisania Piórem,
  • brała udział w ósmej edycji programu telewizyjnego "Taniec z Gwiazdami" emitowanego przez stację TVN,
  • kilkukrotnie występowała w teledyskach m. in. dla Piotra Roguckiego, Natalii Kukulskiej czy też zespołu Afromental,


Źródła:


https://www.styl.pl/raporty/raport-show/ludzie/news-marta-zmuda-trzebiatowska-rodzina-jest-dla-mnie-najwazniejsz,nId,2511485
https://www.filmweb.pl/person/Marta+%C5%BBmuda+Trzebiatowska-464409/articles
https://teatrkwadrat.pl/spektakl/klamstewka/?customize_changeset_uuid=
https://pl.wikipedia.org/wiki/Marta_%C5%BBmuda_Trzebiatowska