Biografia Olga BołądźAktorka teatralna i filmowa. Ambitna i zdolna. Jej role zawsze wywołują emocje, gdyż wybiera takie kreacje, które w pewien sposób przemawiają do widza, zatrzymują jego uwagę i skłaniają do refleksji. Nie daje się zamknąć w jednej szufladzie, dobiera role różne, niekiedy skrajne, ale dlatego, że uwielbia się zmieniać i stawiać sobie wyzwania, czego doskonałym przykładem jest rola w filmie "Służby specjalne" (reż. P. Vega 2014r.)

Życiorys:Olga Bołądź w 2007r. ukończyła studia na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie im. Ludwika Solskiego. Od zawsze jej aktorskim autorytetem był Jan Peszek. To zapewne tego typu wzorce skłoniły ją do podjęcia wyzwania i złożenia podania o stypendium na półroczny wyjazd do Barcelony. Było to w trakcie ostatniego roku studiów. Udało się, Olga wyjechała i zagrała tam w przedstawieniu dyplomowym p.t. " Dell Arte no es trista”. Kiedy ten etap nauki został zakończony, Olga podjęła studia w nowym miejscu. Była to uczelnia Stella Adler Academy of Acting and Theatre w Los Angeles.

Kariera teatralna


• Teatr Polonia w Warszawie
• Narodowy Stary Teatr w Krakowie
• Institut del Teatre w Barcelonie


Największe role filmowe / teatralne:

Kilka filmów z Olgą Bołądź uzyskało międzynarodowe uznanie. Niektóre z produkcji gromadziły tłumy na sali, a ich prelekcja odbywała się przy pełnej widowni. Tak było w przypadku takich produkcji jak: "Dziewczyna z szafy" reż. Bodo Kox oraz "Nad życie" reż. A. Plutecka - Mesjasz, emocjonujący film o historii życia polskiej siatkarki, Agaty Mróz - Olszewskiej.

Cytaty:

  • "Uwielbiam się zmieniać, a ta rola dała mi taką możliwość. To było kolejne zadanie i zarazem wyzwanie aktorskie." - w wywiadzie z K. Ajgel 2008r.

Ciekawostki o Oldze Bołądź:

  • Zna kilka języków obcych: angielski, hiszpański, włoski ora podstawy rosyjskiego
  • Uczestniczyła w programie Taniec z Gwiazdami, emitowanym przez stację TVN, zajęła czwarte miejsce
  • Nominacja do nagrody Złoty Szczeniak wręczanej przez FAF (Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa) w kategorii Najlepsza Pierwszoplanowa Rola Kobieca za film "Służby specjalne" (2014r.)
  • trzykrotnie nominowana do Złotej Kaczki w kategorii: Najlepsza aktorka sezonu 2009/2010 za filmy Zero; Piksele (obie produkcje z 2009r.); Najlepsza aktorka za filmy "Skrzydlate świnie" (2010), "Prosto z nieba" (2011r.) oraz Najlepsza aktorka za film "Nad życie" (2012r.)


źródła:
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/olga-boladz-uwielbiam-sie-zmieniac/ar/8413030
https://pl.wikipedia.org/wiki/Olga_Bo%C5%82%C4%85d%C5%BA
https://www.filmweb.pl/person/Olga+Bo%C5%82%C4%85d%C5%BA-631432/awards