Historia Teatru Kwadrat


Teatr Komedia rozpoczął swoje funkcjonowanie w 1957r. Jego lokalizacją był świeżo wybudowany gmach, który powstał zaledwie pięć lat wcześniej. Jego budowa i konstrukcja idealnie nadawały się do tego typu działalności, gdyż ułożenie widowni i sceny w stylu amfiteatralnym znacznie poprawiło akustykę pomieszczenia. W późniejszym czasie, jak się okazało, budynek ten został wpisany do rejestru zabytków. 14 września 1957r. pierwszy spektakl, który odbył się na deskach Teatru Komedia, był musical „Kiss me Kate” w reżyserii Jerzego Rakowieckiego.

Polski tekst do tego spektaklu został przygotowany przez Janusza Minkiewicza i Antoniego Marianowicza. Już od samego początku swojej działalności Teatr Komedia oferował swoim widzom repertuar komediowy, a wśród nich komedie muzyczne, klasyczne czy śpiewogry, jako spektakle głównie mówione z licznymi elementami muzycznymi, głównie w postaci pieśni także o charakterze ludowym. Teatr w 1990r. zmienił nazwę na „Północne Centrum Sztuki”, ale dwa lata później dodano opis „Teatr Komedia”, zatem obecna nazwa obiektu jest pewnego rodzaju kompromisem płynącym z tamtych lat.

Repertuar i aktorzy


Teatr Komedia, to miejsce, w którym z całą pewnością można spotkać aktorów rozpoznawalnych i cenionych za swój talent, osobowość i umiejętność wyrażenia postaci. W przeszłości na deskach tego teatru można było podziwiać Irenę Kwiatkowską czy Jana Kobuszewskiego, ale również spektakle, które znalazły się w repertuarze dzięki wyśmienitej reżyserii m.in. Jana Englerta, Jerzego Bończaka czy Krzysztofa Kolbergera. Obecnie z teatrem są związani tacy aktorzy jak m. in. Olga Borys, Olga Bończyk, Jolanta Fraszyńska, Sylwia Gliwa, Weronika Książkiewicz , Joanna Koroniewska, Julia Kamińska, Jerzy Bończak, Tomasz Dedek, Andrzej Deskur, Jan Jankowski, Wojciech Majchrzak i wielu innych znanych i lubianych. Teatr komedia, jak sam o sobie mówi, chce dawać uśmiech i radość, by chociaż przez dwie godziny spektaklu przenieść się w inny świat fantazji i teatralnej rzeczywistości, zostawiając za sobą to, co codzienne i zwyczajne.

Źródła:



https://teatrkomedia.pl/o-teatrze


Mapa: