Historia Teatru Kwadrat


Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego rozpoczął swoją działalność 1 września 1974r. Jego pierwszym dyrektorem artystycznym był właśnie Edward Dziewoński "Dudek". Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że w ciągu pierwszych ośmiu lat działalności wystawiono aż 28 premier. najsłynniejsze z nich to m.in. "Rozmowy przy wycinaniu lasu", "Za rok o tej samej porze" czy "Bożyszcze kobiet".

W 1983r. ówczesny dyrektor artystyczny został zdjęty ze swojego stanowiska, a teatr Kwadrat został dołączony do teatru na Woli. Przez trzy kolejne lata funkcjonował jako Scena Kwadrat. Gdy po tym czasie Teatr ponownie zaistniał jako osobna instytucja, jej dyrektorem został Edmund Karwański. Spektakl "Fifty-fifty" zainaugurował okres samodzielnego funkcjonowania. Była to komedia napisana przez Stanisława Tyma, a jej prapremiera miała miejsce 28 marca 1987r. Teatr ponownie trafił do najchętniej odwiedzanych teatrów w tamtym czasie, a jego spektakle nie schodziły tak szybko z afisza, jak to miało miejsce w innych teatrach w tamtym czasie.

Kwadrat dziś


Obecnym, trzecim w historii Kwadratu, dyrektorem jest Andrzej Najman (od lipca 2010r.). Teatr w wyniku różnych splotów wydarzeń i braku porozumienia z firmą, z którą współdzielił budynek, musiał po wielu latach funkcjonowania w jednym miejscu zmienić swoją siedzibę i opuścić adres Czackiego 15/17. Teatr pod aktualnym adresem na Marszałkowskiej 138 znajduje się od 1 marca 2012r. dzięki wytrwałości i determinacji nowego dyrektora.
Kwadrat jest nadal u szczytu popularności, niesłabnące zainteresowanie sprawia, że widownia jest zawsze wypełniona w 100%, a ceny biletów - często dość wysokie - nie odstraszają wiernych fanów i miłośników polskiej kultury.

Historia Teatru Kwadrat jest może dość zawiła, a czas związany ze koniecznością zmiany lokalizacji wywołał dużo niepewności i rezygnacji, ale warto pamiętać o tym, że jedynie dzięki ludziom wytrwałym i dążącym do zachowania kulturowego dziedzictwa udało się uratować to miejsce.

Źródła:



https://teatrkwadrat.pl/o-teatrze/?customize_changeset_uuid=


Mapa: