Biografia Maciej StuhrMaciej Stuhr, syn znanego i cenionego polskiego aktora Jerzego Stuhra, szybko udowodnił, że również posiada talent sceniczny i niebywałą wrażliwość aktorską. Ukończył psychologię na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1999r., a następnie podjął naukę w krakowskiej Państwowej Szkole Teatralnej. Ukończył ją w 2003r. Jest więc zarówno aktorem, jak i psychologiem, co z pewnością pomaga w przygotowaniu się do ról i wcieleniu się w poszczególne kreacje. Maciej Stuhr ma również przygotowanie muzyczne, gdyż jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. I. Paderewskiego w Krakowie.
Posiada ogromne poczucie humoru, o czym można było się przekonać podczas jego występów wraz z kabaretem, którego był współzałożycielem. Wielokrotnie parodiował także osoby znane i lubiane w taki sposób, że porywał widownię. W jego repertuarze pojawiły się parodie Gustawa Holoubka, Tadeusza Soyki, Grzegorza Turnaua czy Mariusza Maxa Kolonko. Dorobek zawodowy Macieja Stuhra jest zachwycający. Podejmuje zarówno role teatralne, jak i filmowe, zawsze budząc w widzach ogromne emocje.

Największe role filmowe / teatralne:Zadebiutował w Dekalogu X Krzysztofa Kieślowskiego w 1988r. występując w roli Piotrka. Kolejne role, które niewątpliwie zapadły widzom w pamięć, to "Fuks", "Chłopaki nie płaczą", "Przedwiośnie", "Poranek kojota", "Testosteron", "33 sceny z życia", "Listy do M." czy "Planeta singli". Jednak w ostatnich latach swoją rolą w filmie "Pokłosie" wzbudził dużo kontrowersji i poruszył opinię publiczną. Kreacje teatralne Macieja Stuhra to miedzy innymi rok 2001 i rola Rasolnikowa w "Zbrodni i karze" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. w roku 2002 zagrał Iwana Chlestawowa w "Rewizorze" na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Następnie były także role w Teatrze Ateneum w przedstawieniu "Młynarski, czyli trzy elementy" jako doktor Edward Opoka- Otuchowicz. Najczęściej jednak występował na scenie Teatry Dramatycznego i to właśnie z nim, związanych jest najwięcej ról teatralnych.

Cytaty:

  • " Bardzo głęboko wierzę, że siłą i pięknem aktorstwa jest moment." - wyznaje Maciej Stuhr w rozmowie dla magazynu Focus.
  • "Zasięg filmu jest często nieporównywalnie większy od innych form opowieści, dzięki czemu ma szansę dać do myślenia, poruszyć, wnieść nową ideę na szeroką skalę." - również dla magazynu Focus
  • " Z męskością bardziej kojarzą mi się takie określenia jak „odpowiedzialność” czy „spokój”- wyznał w rozmowie dla czasopisma Gala

Ciekawostki o Macieju Stuhrze:

  • w kwietniu 2014r. odznaczony srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
  • od 2008r. Honorowy Ambasador Polszczyzny
  • 2005r. uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej
  • wielokrotnie użyczał swojego głosu do bajek animowanych. Za jedną z nich "Kurczak Mały" otrzymał nagrodę KŁAP za najlepszy głos w filmie Disneya w 2005r.
  • autor książek, m.in. "Tata Tadzika" wyd. Zwierciadło 2017r.
  • dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną była Samanta Janas 1999-2014. Obecnie - Katarzyna Błażejewska od 2015r.


Źródła:
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1115258
https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Stuhr
http://maciejstuhr.com/
https://www.filmweb.pl/person/Maciej.Stuhr
https://www.focus.pl/artykul/maciej-stuhr-przyznaje-sie-do-emocji-wywiad