Historia Teatru Roma


Nie jest może zbyt kolorowa, ale warta opowiedzenia. Budynek mieszczący się na miejscu warszawskiej nekropolii - Cmentarza Świętokrzyskiego, który był jednym z największych w Stolicy. Budynek Domu Katolickiego im. Piusa XI otrzymał nazwę "Roma" i oficjalnie rozpoczął działalność w roku 1936.
To, co zwraca uwagę i przypomina o miejscu, które znajdowało się tu w przeszłości, to wmurowane w ścianę w sali modelatorni tablice nagrobne. Dlaczego tak się stało? Trafiono na nie podczas renowacji budynku. Ze względu na to, że nie pojawiła się żadna konkretna sugestia co można z nimi zrobić, zaproponowano, by wmurować je w ścianę "Romy".

Budynek kiedyś pełnił różne funkcje, poza tą główną, jaką jest teatr, budynek bywał również kinem, kasynem i miejscem zjazdów młodzieży. Były to również czasy, gdy budynek nie kojarzył się Polakom zbyt dobrze. Zwłaszcza w okresie II wojny światowej, kiedy to na seanse filmowe w "Romie" przyjeżdżali nazistowscy oficerowie.

Dzisiejsza Roma


Do swojej nazwy powróciła w 1994r. kiedy to stanowisko Dyrektora objął Bogusław Kaczyński, to właśnie wtedy na deski "Romy" powróciły światowe dzieła operowe jak np. "Carmen" Georges'a Bizeta. Pięć lat później, kiedy dyrektorem Romy został Wojciech Kępczyński stała się ona teatrem musicalowym. Wybór w 2015r. musicalu "Mamma Mia!" jako główne widowisko teatru okazał się strzałem w dziesiątkę i do połowy czerwca 2017r. zagrano go aż 562 razy.
Z teatrem współpracowali m.in Roman Polański i Jerzy Jeszke.

Źródła:



https://www.teatrroma.pl/teatr/historia-teatru/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Teatr_Muzyczny_%E2%80%9ERoma%E2%80%9D
https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/teatr-muzyczny-roma-duza-scena,159/piloci,6696


Mapa: